Urbuma veidi
Ūdens ņemšanai pastāv divi urbumu veidi:
Sīkie urbumi (filtru akas,ūdens spices,sekls urbums) - urbjas, parasti, uz ūdensnesošiem smilšu horizontiem (āderēm), kuri ieguļas 6 -20 metru dziļumā. Urbšana tiek veikta ar šnekiem vai vibrācijas tehnoloģiju. Urbšana notiek sausā veidā.
Dotā tipa urbumi derīgi ūdens apgādei privātās mājās un vasarnīcās, kā arī pielietojami dārzu aplaistīšanai. Šā urbuma priekšrocība – salīdzinoši zema cena par urbuma uzbūves darbiem un urbšanas ātrumu.
Dziļie (artēziskie) urbumi (dziļurbumi) tiek veikti līdz tuvākajam ūdens nesošajam kaļķakmens,smilšakmens slānim, kas parasti atrodas 20 -250 metru dziļumā un atšķiras ne tikai ar savu dziļumu, bet arī ar jaudu (līdz 100 m3 stundā). Tādi urbumi parasti ir lielāka diametra un lielāka dziļuma, nekā spices. Ar to saistīts lielākais apvalkkolonnu skaits urbumā un līdz ar to lielākas izmaksas. Urbuma veikšanai nepieciešams 5 un vairāk darba dienas. Urbuma cena ir lielāka, bet arī ekspluatācijas laiks ir krietni lielāks – 50 un vairāk gadi, jo kā filtrs šādos urbumos darbojas pats kaļķakmens,smilšakmens un urbuma applūšana nenotiek.